Vartotojų sritis
Vartotojas :
Slaptažodis :
  

Apie Mus Naujienos Produktai Paslaugos Naudinga Informacija Partneriai Kontaktai
Keletas priminimų ir patarimų
Individualios šildymo išlaidų sąskaitos paruošimas
Kaip ekonomiškai naudotis šiluma bute?
Paslaugos
Mokesčių už šilumą paskirstymas
Šilumos matavimo prietaisų montavimas
Duomenų surinkimas radio ryšiu
Duomenų surinkimas laidiniu ryšiu
Matavimo prietaisų nuoma
Metrologinė patikra
Naudinga informacija

Keletas priminimų ir patarimų apie buto šilumos apskaitą

Buto šilumos apskaita vykdoma naudojant prie kiekvieno radiatoriaus pritvirtintą indikatorių – šildymo mokesčių daliklį (ŠMD). Šildymo mokesčių dalikliai būna dviejų tipų: elektroniniai ir ampuliniai.

Elektroniniai ŠMD yra pakankamai tikslūs ir turi kelias logines funkcijas, leidžiančias matavimo pradžią pradėti ir baigti pagal iš anksto užprogramuotą datą, kai radiatoriaus temperatūra didesnė už užprogramuotą ir temperatūrų skirtumas pakankamas tarp radiatoriaus paviršiaus ir patalpos oro. Elektroniniai ŠMD gali būti ir dviejų temperatūros jutiklių, kur atskirai fiksuojama patalpos oro ir radiatoriaus temperatūros. Tai dar labiau padidina matavimo tikslumą. Tačiau šie prietaisai yra gana brangūs (95 Lt).

Ampuliniai ŠMD yra naudojami šildymo išlaidoms nustatyti jau nuo 1926 m. Jų veikimo principas yra gana paprastas. Prietaiso pagrindinė sudėtinė dalis yra ampulė, skalė išgaravimo dydžiui nustatyti ir šilumai laidi metalinė tvirtinimo plokštelė. Ampulėje esantis specialus nekenksmingas skystis veikiant šilumai garuoja tuo intensyviau, kuo aukštesnė jo temperatūra. Pagal išgaravimo apimtį ir kitus faktorius galima spręsti apie šilumos suvartojimo dalį, tenkančią konkrečiam radiatoriui.

Norint šilumą bute naudoti pagal poreikius, t.y. jeigu reikia intensyviai šildyti patalpą ar atvirkščiai, radiatoriuje turi būti sumontuotas reguliatorius.

Pats paprasčiausias radiatoriaus reguliavimui skirtas kranas beveik visuose blokinių pastatų šildymo sistemose yra vadinamasis trieigis čiaupas, skirtas cirkuliacijai radiatoriuje sumažinti. Tačiau šis čiaupas dažniausiai būna užkalkėjęs ar neteisingai parinktas, todėl šildymo sistemą prižiūrintis specialistas griežtai draudžia juo naudotis, nes gali sutrikti šilumnešio cirkuliacija visame šildymo stove. Tokiu atveju vis vien teks įrengti šildymo prietaiso reguliatorių, geriausiai termostatinį ventilį, kuris susideda iš dviejų pagrindinių dalių: mechaninio ventilio ir termostatinės galvos.

Pagrindinis termostatinės galvos elementas yra termokapsulė, kuri veikiama aplinkos oro temperatūros pokyčių plečiasi arba traukiasi. Judėdama kapsulė uždaro arba atidaro ventilį ir reguliuoja patenkančio į radiatorių šilto vandens kiekį. Sukiojant termostatinę galvą galima nustatyti pageidaujamą pastovią temperatūrą kambaryje. Termostatinio ventilio galva taip pat reaguoja į patalpose susidarančią papildomą šilumą (nuo saulės, veikiančių buitinių prietaisų ar židinio). Termostatas neleidžia patalpai perkaisti, nes pakilus oro temperatūrai, sumažina šilto vandens patekimą į radiatorių. Taip sutaupoma nemažai šilumos. Šie prietaisai kainuoja virš 70 Lt (kaina priklauso nuo šildymo sistemos tipo ir vamzdyno skersmens).

Mechaninių ventilių be termostatinės galvos pagalba taip pat galima reguliuoti radiatorių temperatūrą ir pagal kambario oro temperatūrą palaikyti norimą šildymo intensyvumą. Tokie ventiliai ypač naudingi butuose, kuriuose daug kambarių, nes leidžia sumažinti oro temperatūrą negyvenamuosiuose kambariuose. Jie yra pakankamai pigūs (15-30Lt).

©2004 Energijos servisas e-sprendimas: NS Technologijos